Niezależnie od tego, czy Twoje marzenia o budowie własnego domu są odległe, czy powoli zaczynają się spełniać, warto dokładnie dowiedzieć się, z czym wiąże się ten proces. To przedsięwzięcie zarówno ekscytujące, jak i złożone, a nierzadko męczące i stresujące. Sprawdź, jak wygląda budowa domu krok po kroku w 2021 roku – poznaj jej wszystkie etapy, formalności z nią związane i procedury. Dzięki temu unikniesz niejednego problemu oraz niepotrzebnego stresu.
Etapy budowy domu – przygotowania
Budowa domu rozpoczyna się od zakupu działki. Jej zakup może stać się wyzwaniem, ponieważ przy wyborze parceli należy brać pod uwagę wiele czynników, a o ideał trudno. Pamiętaj, by zwracać uwagę nie tylko na wymiary, powierzchnię czy cenę działki, ale również:
- jej położenie oraz warunki komunikacyjne – drogę dojazdową (najlepiej, by była publiczna) oraz odległość od przystanków komunikacji zbiorowej,
- kształt – nietypowy może stanowić problem podczas tworzenia projektu budynku,
- ukształtowanie terenu – im więcej nierówności, tym trudniejsze i droższe przygotowanie terenu pod budowę,
- rodzaj gruntu – upewnij się, że grunt jest stabilny, a wybrany teren nie jest terenem zalewowym,
- orientację względem stron świata – szczególnie istotna w przypadku domów energooszczędnych i pasywnych oraz planowanego montażu fotowoltaiki na dachu,
- dostęp do mediów,
- otoczenie i infrastrukturę.
Należy również się upewnić, czy nie ma przeciwwskazań do przeznaczenia działki na budowę domu – w tym celu należy sprawdzić dokumenty planistyczne obowiązujące dla danego terenu. Pamiętaj również, że kolejne etapy budowy domu powinno się podejmować dopiero po wyborze i zakupie działki.
Budowa domu – etapy związane z projektem
Następnie czas pomyśleć o projekcie domu. Do wyboru masz dwa rozwiązania:
- projekt gotowy,
- projekt indywidualny.
Warto również pamiętać, że wiele projektów gotowych może być przystosowanych do Twoich wymagań w określonym zakresie. Takie rozwiązanie jest znacznie tańsze niż przygotowanie koncepcji indywidualnej. Trwa również krócej, dzięki czemu budowa może rozpocząć się szybciej!
Podczas wybierania, adaptacji lub tworzenia projektu domu warto zwrócić uwagę nie tylko na układ przestrzenny, powierzchnię czy wygląd, ale również wykorzystane materiały i technologie. Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii należy zaplanować już na tym etapie – skontaktuj się z nami, pomożemy Ci w przeanalizować potrzeby i stworzyć taki projekt instalacji fotowoltaicznej, który będzie współgrał z projektem domu.
Budowa domu – formalności 2021
Kolejno przychodzi czas na odrobinę „papierologii”, z jaką wiąże się budowa domu. Formalności w 2021 roku nie powinny jednak być dużym problemem. Obecnie w związku ze zmianą prawa budowlanego, jeśli obszar oddziaływania budynku nie wykracza poza teren nieruchomości, nie jest wymagane pozwolenie na budowę. Wystarczy dokonać zgłoszenia. W praktyce większość domów buduje się „na zgłoszenie”. Dokonuje się go w urzędzie miasta lub gminy, załączając:
- projekt budowlany wraz z projektem zagospodarowania przestrzennego działki,
- oświadczenie o dysponowaniu działką, która jest przeznaczona na cele budowlane,
- zaświadczenie, które potwierdza aktualne członkostwo projektanta budynku we właściwej izbie samorządu zawodowego.
O ile na terenie, na którym znajduje się działka, nie obowiązuje Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego, o tyle trzeba również dołączyć decyzję o warunkach zabudowy. Jeśli w ciągu 30 dni urząd nie wyrazi sprzeciwu (zgodnie z zasadą tzw. milczącej zgody obowiązującą przy zgłoszeniu), można rozpocząć kolejne etapy budowy domu. W przypadku ubiegania się o pozwolenie na budowę trzeba czekać na decyzję nawet do 65 dni.
Kolejno trzeba jeszcze tylko powiadomić powiatowego inspektora nadzoru budowlanego o dacie rozpoczęcia prac. Następnie musisz wybrać ekipę i kierownika budowy oraz postarać się o kredyt, jeśli jest Ci potrzebny.
Budowa domu krok po kroku (2021)
Następnym krokiem jest właściwa budowa domu. Etapy tego przedsięwzięcia zawsze są realizowane w takiej samej kolejności. Obejmują:
- zabezpieczenie terenu i wytyczenie obrysu budynku przez geodetę,
- przygotowanie gruntu – wyrównanie terenu i ewentualny drenaż,
- wylanie fundamentów – koniecznie wraz z izolacją i poziomymi elementami kanalizacji, opcjonalnie z podpiwniczeniem,
- doprowadzenie do stanu surowego otwartego – wybudowanie ścian zewnętrznych oraz stropów i schodów, jeśli w projekcie uwzględniono schody betonowe,
- wykonanie konstrukcji dachowej, pokrycia dachu, komina oraz termoizolacji dachu,
- doprowadzenie do stanu surowego zamkniętego – montaż drzwi i okien,
- wykonanie instalacji elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej i opcjonalnie gazowej; na tym etapie można też zamontować panele fotowoltaiczne,
- wykonanie suchych tynków,
- wykończenie wnętrza i prace montażowe.
Następnie pozostaje już tylko odbiór!
Odbiór budowy – 2021
Odbioru należy dokonać wtedy, gdy budowa domu (etapy wymienione wyżej) jest całkowicie zakończona. Należy dokonać zgłoszenia do powiatowego inspektoratu nadzoru budowlanego, dołączając:
- dziennik budowy,
- dokumentację potwierdzającą odbiór przyłączy mediów,
- powykonawczą inwentaryzację geodezyjną,
- świadectwo energetyczne budynku (kopię),
- oświadczenie kierownika budowy o zgodności budynku z projektem oraz aktualnymi przepisami prawa budowlanego.
Po 21 dniach, o ile zgłoszenie nie zostanie zakwestionowane, można się wprowadzić!